Testi teorik pėr lejen e drejtimit tė mjetit

pėr kategoritė A dhe B.

Ky test i adresohet kandidatėve pėr marrjen e lejes sė drejtimit tė mjetit A dhe B, si dhe auto shkollave si njė mjet didaktik pėr vlerėsimin e mundėsive tė kandidatėve pėr tė kaluar testin zyrtar tė DPSHTRR-sės.

Testi ruan strukturėn e testit zyrtar, me 40 pyetje tė ndara nė 12 grupe me nga 3 dhe 1 grup me 4. Pėrdoruesi pėr secilėn prej tyre mund tė zgjedhe njė prej dy alternativave; e vėrtetė ose e gabuar. Pyetjet pėrzgjidhen rastėsisht nga njė bazė tė dhėnash prej 8 mijė tė tillash tė shpallura zyrtarisht nga DPSHTRR e Republikės sė Shqipėrisė. Ndėrtimi i strukturės sė testit pėrfshinė tė gjithė programin teorik dhe kontrollin e plotė tė njohurive me tė rėndėsishme pėr drejtimin e mjetit.

  1. Rrugėt, trafiku dhe sinjalet horizontale: 1 pyetje
  2. Sinjalet Rrugore dhe rregullat e pėrparėsisė: 5 pyetje
  3. Mjetet rrugore dhe drejtimi i tyre : 1 pyetje
  4. Normat e sjelljes nė rrugė dhe pėrgjegjėsia: 5 pyetje
  5. Elementėt mekanike qė lidhen me sigurinė e drejtimit tė mjetit dhe mbrojtjen e ambientit: 1 pyetje

JU UROJMĖ SUKSESE!